When lessons are purchased individually, that is, one at a time the price is $45.
If you purchase a full month of lessons, the cost is $120 which brings the cost down to $30 per lesson.
A month of lessons is considered to be 3 to 4 lessons. Monthly lessons begin on the first of each month.
If you begin lessons with only 2 lessons left for the month the cost will be $90 for the two remaining lessons.
At the first of the next month you will pay $120 for the entire month (4 lessons). At times there are 5 lesson days for the month.
If this happens that lesson is at no extra cost.
If you purchase a full month of lessons, the cost is $120 which brings the cost down to $30 per lesson.
A month of lessons is considered to be 3 to 4 lessons. Monthly lessons begin on the first of each month.
If you begin lessons with only 2 lessons left for the month the cost will be $90 for the two remaining lessons.
At the first of the next month you will pay $120 for the entire month (4 lessons). At times there are 5 lesson days for the month.
If this happens that lesson is at no extra cost.